Nr 6220.5.5.2015                                                       Olszówka, dn. 29.12.2015 r.

ZAWIADOMIENIE

    Na podstawie art. 10 §1 oraz art. 49 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 roku – Kodeks Postępowania Administracyjnego (Dz. U. z 2013r. poz. 267 z późn. zm.) w związku z art. 74 ust. 3 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska, oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. z 2013r. poz. 1235 z późn. zm.), Wójt Gminy Olszówka

zawiadamia strony postępowania:

- o postanowieniu nr 6220.5.3.2015 wydanym w dniu 28.12.2015 r.,  nakładającym obowiązek przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko, w tym sporządzenia raportu oddziaływania na środowisko przedsięwzięcia pn. ,,Budowa 1 turbiny wiatrowej wraz z infrastrukturą towarzyszącą w obrębie miejscowości Drzewce w gminie Olszówka” na dz. o nr: 335 obręb Drzewce, gm. Olszówka;
- o postanowieniu nr 6220.5.4.2015 wydanym w dniu 29.12.2015 r.,  zawieszającym postępowanie w sprawie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia polegającego na ,,Budowie 1 turbiny wiatrowej wraz z infrastrukturą towarzyszącą w obrębie miejscowości Drzewce w gminie Olszówka” na dz. o nr: 335 obręb Drzewce, gm. Olszówka, do czasu przedłożenia przez wnioskodawcę raportu o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko.
Treść wydanych postanowień podaję poniżej.

                                                                                  Wójt Gminy Olszówka

                                                                              /-/ Włodzimierz Fraszczyk

 


Nr 6220.5.3.2015                                                    Olszówka, dnia 28.12.2015 r.

                                                   POSTANOWIENIE
    Na podstawie art. 63 ust. 1, art. 64 ust. 1, art. 65, 66 i 68 ustawy z dnia 3 października 2008r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. z 2013r. poz. 1235 z późn. zm.), § 3 ust. 1 pkt 6 lit. b Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2010 r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko (Dz. U. z 2010 r. Nr 213, poz. 1397 ze zm.), oraz art. 123 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 roku - Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2013r. poz. 267 z późn. zm.), po rozpatrzeniu wniosku firmy Quadran Polska Sp. z o. o., ul. Królewska 16, 00-103 Warszawa z dnia 20.10.2015r. oraz po zasięgnięciu opinii odnośnie potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko i ewentualnego zakresu raportu dla zadania stanowiącego przedmiot wniosku,
                                                      postanawiam
nałożyć obowiązek przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko, w tym sporządzenia raportu oddziaływania na środowisko przedsięwzięcia pn. ,,Budowa 1 turbiny wiatrowej wraz z infrastrukturą towarzyszącą w obrębie miejscowości Drzewce w gminie Olszówka” na dz. o nr: 335 obręb Drzewce, gm. Olszówka

Raport o oddziaływaniu na środowisko powinien być wykonany zgodnie z art. 66 ustawy ooś, a w szczególności zawierać analizę podanych niżej zagadnień:
1. Z zakresu ochrony przyrody i bioróżnorodności:
1) Przedstawienie informacji o składzie gatunkowym i liczebności awifauny i chiropterofauny, a także natężenie i sposób wykorzystywania przestrzeni wokół planowanej inwestycji przez ptaki i nietoperze, które są grupami organizmów najbardziej narażonymi przez tego typu inwestycje. Badania powinny obejmować m.in. okres wegetacyjny roślin, a także okres lęgowy, dyspersji polęgowej, migracji i zimowania chronionych gatunków zwierząt (w szczególności ptaków i nietoperzy). Przy sporządzaniu raportu można wykorzystać istniejące publikacje oraz wyniki przeprowadzonych już wcześniej na tym terenie obserwacji.
2) Przy ocenie wpływu przedsięwzięcia na środowisko, w szczególności należy uwzględnić wpływ na ptaki i nietoperze oraz bioróżnorodność, w tym wpływ skumulowany  z  innymi  istniejącymi bądź planowanymi  elektrowniami wiatrowymi.
3) Dokonanie oceny wpływu planowanego przedsięwzięcia na krajobraz, bioróżnorodność i wyjaśnienie, czy przedsięwzięcie wpłynie na utratę różnorodności gatunków, w tym gatunków chronionych na mocy przepisów dyrektywy siedliskowej i dyrektywy ptasiej oraz czy wpłynie na bogactwo gatunków lub skład gatunkowy siedlisk na badanym obszarze.
2. Z zakresu ochrony przed hałasem:
1) Określenie parametrów akustycznych i geometrycznych elektrowni (najwyższy możliwy poziom mocy akustycznej).
2) Wykonanie analizy akustycznej oraz wskazanie lokalizacji planowanej turbiny w układzie współrzędnych określonych jako PL-1992 zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z 15 października 2012 r. w sprawie państwowego systemu odniesień przestrzennych (Dz.U. poz. 1247). W przypadku, gdy przewiduje się niewielką zmianę lokalizacji turbin na późniejszym etapie realizacji przedsięwzięcia, należy wskazać wielkości przewidywanego przesunięcia w stosunku do wskazanych współrzędnych oraz najbardziej niekorzystną przewidywaną lokalizację ze względu na wpływ przedsięwzięcia na akustyczny stan jakości środowiska w ww. układzie odniesienia. Dla sytuacji najbardziej niekorzystnej należy wykonać ponowną analizę akustyczną i wykazać ponad wszelką wątpliwość, że zmiana lokalizacji turbin we wskazanym zakresie nie będzie skutkowała wystąpieniem przekroczeń dopuszczalnych poziomów hałasu na granicy najbliższych terenów objętych ochroną akustyczną.
3) Podanie odległości od najbliższych planowanych lub istniejących w sąsiedztwie przedmiotowego przedsięwzięcia turbin wiatrowych.
4) Dołączenie informacji od właściwego organu o faktycznym zagospodarowaniu terenów wokół planowanych turbin wiatrowych, ze wskazaniem rodzajów terenów, o których mowa w art. 113, ust. 2, pkt l ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. - Prawo ochrony środowiska (Dz.U. z 2013 r., poz. 1232, z późn. zm.) i rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 14 czerwca 2007 r. w sprawie dopuszczalnych poziomów hałasu w środowisku (Dz.U. z 2014 r., poz. 112); w szczególności należy określić odległości od turbiny do najbliższych terenów, o których mowa w ww. aktach prawnych.
5) Określenie największej odległości od siłowni, dla której przekroczone będą dopuszczalne  poziomy  hałasu  w  odniesieniu  do  terenów  określonych w rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 14 czerwca 2007 r. w sprawie dopuszczalnych poziomów hałasu w środowisku.
6) Opisanie przewidzianych skutecznych środków zmniejszających poziom hałasu co najmniej do poziomów dopuszczalnych na terenach objętych ochroną akustyczną, zgodnie z przepisami odrębnymi.
7) Przedstawienie otrzymanych wyników w formie opisowej oraz graficznej za pomocą izolinii odpowiadających dopuszczalnym poziomom hałasu określonym dla najbliższych terenów objętych ochroną akustyczną.
8) Wskazanie na załącznikach graficznych prezentujących rozkład poziomów hałasu lokalizacji źródła hałasu i granic najbliżej położonych terenów, dla których określone zostały dopuszczalne poziomy hałasu w środowisku wraz ze wskazaniem tych poziomów.
3. Z zakresu ochrony klimatu:
1) Wyjaśnienie, w jaki sposób przedsięwzięcie może wpłynąć na zmiany klimatu i czy przewidziano rozwiązania łagodzące zmiany.
2) Ocenę odporności przedsięwzięcia na przewidywane zmiany klimatu, tj. wyjaśnić czy przedsięwzięcie będzie przystosowane do postępujących zmian klimatu uwzględniając elementy związane z klęskami żywiołowymi np. susza, pożary, fale upałów i mrozów, powodzie, nawalne deszcze i burze, intensywne opady śniegu i proszę opisać ewentualne działania minimalizujące.
4. Z zakresu ochrony przed polami elektromagnetycznymi:
1) Opisanie sposobu przyłączenia turbin do sieci elektroenergetycznej, z uwzględnieniem własnych stacji elektroenergetycznych, napięcia znamionowego sieci wewnętrznych i sposobu przesyłu wytworzonej energii (linie kablowe, napowietrzne).
2) W przypadku budowy stacji elektroenergetycznych i/lub linii napowietrznych należy dokonać oceny rozkładu pól elektrycznego i magnetycznego wokół tych obiektów w odniesieniu do wartości określonych w rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 30 października 2003 r. w sprawie dopuszczalnych poziomów pól elektromagnetycznych (Dz.U. Nr 192 poz. 1883) w środowisku oraz sposobów sprawdzania dotrzymania tych pól. Analizę należy wykonać z uwzględnieniem oddziaływania w granicach terenu należącego do inwestora oraz poza nim.
5. Dokonanie analizy oddziaływań skumulowanych przedmiotowego przedsięwzięcia z innymi konstrukcjami o takim samym przeznaczeniu, obejmująca oddziaływania akustyczne oraz oddziaływania na awifaunę i krajobraz.
6. Odniesienie do art. 81. ust. 3 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz.U. z 2013 r., poz. 1235, z późn. zm.) oraz wyjaśnienie, czy przedsięwzięcie może spowodować nieosiągnięcie celów środowiskowych zawartych w „Planie gospodarowania wodami na obszarze dorzecza Odry", zatwierdzonym na posiedzeniu Rady Ministrów w dniu 22 lutego 2011 r. przez Prezesa Rady Ministrów. Odpowiedź szczegółowo uzasadnić odwołując się do zapisów ww. dokumentu oraz przepisów ustawy Prawo wodne.
                                                     UZASADNIENIE
    W dniu 20.10.2015 r. w oparciu o art.. 73 ust. 1 i 74 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnieniu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. z 2013r. poz. 1235 z późn. zm.), wpłynął wniosek złożony przez firmę Quadran Polska Sp. z o. o., ul. Królewska 16, 00-103 Warszawa z prośbą o wydanie decyzji środowiskowej na budowę 1 turbiny wiatrowej wraz z infrastrukturą towarzyszącą w obrębie miejscowości Drzewce w gminie Olszówka.
    Zgodnie z § 3 ust. 1 pkt 6 lit. b rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2010 r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko (Dz.U. nr 213, poz. 1397 z późn. zm.) planowana inwestycja zalicza się do przedsięwzięć mogących potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko, dla których obowiązek przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko może być stwierdzony.
    Stosownie do art. 64 ust. 1 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. z 2013r. poz. 1235 z późn. zm.) na organie właściwym do wydania decyzji ciąży obowiązek uzyskania opinii Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska i Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w zakresie potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania planowanego przedsięwzięcia na środowisko. W związku z powyższym, pismem z 23.10.2015 r. Wójt Gminy w Olszówce zwrócił się do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Poznaniu oraz Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Kole o wydanie opinii w sprawie obowiązku przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko i ewentualnego zakresu raportu  dla planowanego zadania.
     Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Kole Opinią Sanitarną nr ON.NS-72/3-43(2)/15 z dnia 09.11.2015 r. nie stwierdził potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania planowanego przedsięwzięcia na środowisko. Natomiast Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Poznaniu Opinią nr WOO-IV.4240.1343.2015.MW.4 z dnia 04.12.2015 r. stwierdził potrzebę przeprowadzenia oceny oddziaływania planowanego przedsięwzięcia na środowisko oraz określił zakres raportu o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko, który powinien być zgodny z art. 66 ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko.
    W toku postępowania analizowano kartę informacyjną przedsięwzięcia uwzględniając uwarunkowania zawarte w art. 63 ust. 1 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. z 2013r. poz. 1235 z późn. zm.), tj. lokalizację, rodzaj, skalę, charakter przedsięwzięcia, wielkość zajmowanego terenu, zakres robót związanych z jego realizacją, prawdopodobieństwo, czas trwania oraz odwracalność oddziaływania, a także wykorzystanie zasobów naturalnych oraz emisję i uciążliwości związane z eksploatacją oraz usytuowanie przedsięwzięcia na obszarach wymagających specjalnej ochrony ze względu na występowanie gatunków roślin i zwierząt lub ich siedlisk lub siedlisk przyrodniczych  objętych ochroną, w tym obszarach Natura 2000. 
    Biorąc pod uwagę lokalizację i charakter planowanego przedsięwzięcia, możliwość jego negatywnego oddziaływania na środowisko przyrodnicze oraz oddziaływanie w zakresie hałasu postanowiono jak w sentencji.

                                                        POUCZENIE
    Na niniejsze postanowienie służy wniesienie zażalenia do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Koninie za moim pośrednictwem w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia.

                                                                                      Wójt Gminy Olszówka
                                                                                   /-/ Włodzimierz Fraszczyk


Otrzymują:
1. Quadran Polska Sp. z o. o. (inwestor), ul. Królewska 16, 00-103 Warszawa
2. Strony postępowania zgodnie z art. 49 Kodeksu postępowania administracyjnego
3. A/a
Do wiadomości:
1. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Kole, ul. Toruńska 72, 62-600 Koło
2. Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Poznaniu, ul. J. H. Dąbrowskiego 79,
60-529  Poznań

 

                                                                            Olszówka, dnia 29.12.2015 r.
Nr 6220.5.4.2015

POSTANOWIENIE

    Na podstawie art. 123 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2013 r. Nr 98, poz. 267 z późn. zm.), w związku z  art. 63 ust. 5 oraz art. 69 ust. 4 i 5 ustawy z dnia 3 października 2008r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. z 2013r. poz. 1235 z późn. zm.),

                                                       postanawiam
zawiesić postępowanie w sprawie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia polegającego na ,,Budowie 1 turbiny wiatrowej wraz z infrastrukturą towarzyszącą w obrębie miejscowości Drzewce w gminie Olszówka” na dz. o nr: 335 obręb Drzewce, gm. Olszówka, do czasu przedłożenia przez wnioskodawcę raportu o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko

                                                        Uzasadnienie
    W dniu 20.10.2015 r. w oparciu o art.. 73 ust. 1 i 74 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnieniu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. z 2013r. poz. 1235 z późn. zm.), wpłynął wniosek złożony przez firmę Quadran Polska Sp. z o. o., ul. Królewska 16, 00-103 Warszawa z prośbą o wydanie decyzji środowiskowej na budowę 1 turbiny wiatrowej wraz z infrastrukturą towarzyszącą w obrębie miejscowości Drzewce w gminie Olszówka.
    Zgodnie z § 3 ust. 1 pkt 6 lit. b rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2010 r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko (Dz.U. nr 213, poz. 1397 z późn. zm.) planowana inwestycja zalicza się do przedsięwzięć mogących potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko, dla których obowiązek przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko może być stwierdzony.
    Stosownie do art. 64 ust. 1 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. z 2013r. poz. 1235 z późn. zm.) na organie właściwym do wydania decyzji ciąży obowiązek uzyskania opinii Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska i Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w zakresie potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania planowanego przedsięwzięcia na środowisko. W związku z powyższym, pismem z 23.10.2015 r. Wójt Gminy w Olszówce zwrócił się do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Poznaniu oraz Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Kole o wydanie opinii w sprawie obowiązku przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko i ewentualnego zakresu raportu  dla planowanego zadania.
     Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Kole Opinią Sanitarną nr ON.NS-72/3-43(2)/15 z dnia 09.11.2015 r. nie stwierdził potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania planowanego przedsięwzięcia na środowisko. Natomiast Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Poznaniu Opinią nr WOO-IV.4240.1343.2015.MW.4 z dnia 04.12.2015 r. stwierdził potrzebę przeprowadzenia oceny oddziaływania planowanego przedsięwzięcia na środowisko oraz określił zakres raportu o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko, który powinien być zgodny z art. 66 ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko.
    W toku postępowania Wójt Gminy Olszówka w dniu 28.12.2015r. wydał postanowienie nr 6220.5.3.2015 nakładające obowiązek przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko oraz konieczność sporządzenia raportu o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko. Zgodnie z treścią art. 63 ust. 5 ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko, organ wydaje postanowienie o zawieszeniu postępowania w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach do czasu przedłożenia przez wnioskodawcę raportu o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko.
    Biorąc powyższe orzeczono jak w sentencji.

                                                         Pouczenie
    Na niniejsze postanowienie nie służy zażalenie.


                                                                           Wójt Gminy Olszówka
                                                                        /-/ Włodzimierz Fraszczyk


Otrzymują:
1. Quadran Polska Sp. z o. o. (inwestor), ul. Królewska 16, 00-103 Warszawa
2. Strony postępowania zgodnie z art. 49 Kodeksu postępowania administracyjnego
3. A/a